W ostatnim wpisie było więcej o tym, czym są Wektory i kim są przyznający je Pracodawcy RP, więc jak ktoś nie czytał, to zapraszam tam. Skrótowo tylko przypomnę, że Pracodawcy RP to organizacja lobbingowa zrzeszająca przedstawicieli wielkiego kapitału działających w Polsce, nagradzających czasem siebie nawzajem, czasem kogoś z zewnątrz, a czasem polityków i na swojej stronie internetowej sami wyraźnie piszą, że ich celem jest zmienianie prawa polskiego i europejskiego.
Moje ulubione Wektory (poza wymienianymi w piątkowym tekście Super Wektorami dla Morawieckiego i Trzeciej Drogi) to:
(pogrubione fragmenty to cytaty z uzasadnień ze strony Pracodawcy RP)
9. Daniel Obajtek (2019)
Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen S.A.
Za skierowanie największego polskiego koncernu paliwowego na nowe, perspektywiczne tory rozwoju oraz wspieranie krajowego biznesu i polskiego sportu.
To po prostu tutaj zostawię, trochę honorable mention i dodatek do tych najbardziej politycznych Wektorów dla Morawieckiego i Trzeciej Drogi.
8. Medal Pro Masovia dla Pracodawców RP (2021)
Osobną nagrodę otrzymał organizator, czyli Pracodawcy RP, z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Pracodawcy RP przez 20 lat wręczają nagrody, wyróżnienia, kreują życie gospodarcze. Mazowsze to szczególny region, w którym jest zarejestrowanych najwięcej firm w Polsce, a współpraca samorządu z Pracodawcami RP ma długą tradycję. Dlatego nie ma lepszej okazji niż dwudziestolecie, aby wyróżnić organizację Pracodawców RP medalem Pro Masovia - powiedział marszałek Adam Struzik.
Medal odebrał Prezes Zarządu Pracodawców RP, Rafał Baniak.
– Chciałem podziękować za to, że kiedy wspominam minione lata, współpraca z samorządem układała się znakomicie. Byli państwo zawsze otwarci na nasze pomysły – mówił Rafał Baniak.
O tak, nie ma to jak dwadzieścia lat lobbowania skutkujące tym, że wielki prywatny kapitał otrzymuje nagrodę od przedstawicieli państwa, pyszne.
7. Coca-Cola (2015)
Nikos Kalaitzidakis - Prezes Zarządu Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o. Za uznanie społecznej odpowiedzialności biznesu za niezbędny element strategii firmy.
O, ja kiedyś uznałem chodzenie na siłownie za niezbędny element mojej strategii osobistej i jakoś mi kondycji od tego uznania nie przybyło, nie dostałem też żadnej nagrody.
6. MSD Polska (2022)
MSD POLSKA - Za intensywne działania badawczo-rozwojowe nieustannie wspierające system ochrony zdrowia w Polsce.
Ja jednak sądzę, że system ochrony zdrowia w Polsce potrzebuje dofinansowania i przerzucenia odpowiedzialności z prywatnych podmiotów na państwo. Za łatwo pogodziliśmy się z płaceniem za dentystów i psychiatrów.
5. Polregio (2022)
POLREGIO - Za tworzenie rozbudowanej sieci połączeń kolejowych i umożliwienie sprawnego dotarcia wszędzie tam, gdzie jest potrzeba.
No nie wiem, jechaliście kiedyś pociągiem w Polsce?
4. Provident (2017), Vivus (2015)
Provident - Za wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży.
Loukas Notopoulos - Prezes Zarządu VIVUS Finance Sp. z o.o.
Za rozwiązania, które zmieniły polski rynek usług pożyczkowych, oraz za ich umiejętne łączenie z potrzebami klientów
Ode mnie nagroda dla autorów tych uzasadnień za kreatywne eufemizmy dla słowa “lichwa”.
3. Leszek Miller (Super Wektory 25-lecia, 2014)
Dla Leszka Millera – za odwagę w obniżaniu podatków, zwłaszcza za wprowadzenie podatku linowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dzięki czemu powstało wiele miejsc pracy, a polska gospodarka otrzymała olbrzymi impuls rozwojowy.
Znalazło się miejsce na podium dla Leszka Millera. Bo pokazuje jak wygląda lewicowość w starym dobrym SLDowskim stylu oraz jakie - ku zaskoczeniu nikogo - priorytety mają Pracodawcy RP.
2. H&M (2021)
Kolejnym laureatem został Michael Schulz, Regional Manager H&M Hennes & Mauritz logistics Sp. z o.o., jak głosiła laudacja wygłoszona przez Premiera Waldemara Pawlaka, za „tworzenie oraz rozwój nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań logistycznych na terenie Polski i Europy Środkowo Wschodniej.”
– Dziękuję Państwu za tę niezwykłą nagrodę. W ostatnich latach zmierzyliśmy się z trudnymi okolicznościami. Ale wiemy, że trudne okoliczności oznaczają również mnóstwo możliwości. Dziękuję swojemu zespołowi w Polsce i na świecie - podziękował Michael Schulz.
No jak się ma szwalnie w Mjanmie, to oczywiście że trzeba tworzyć nowoczesne rozwiązania logistyczne w Europie. Ciekawe, że jak teraz wrzucicie w Google hasło “H&M szwalnia” to jednym z pierwszych wyników będzie info sprzed roku zatytułowane wielkimi literami: **”H&M nie wspiera łamania praw pracowników. Koniec współpracy z firmami w Mjanmie”**, a w środku możecie przeczytać że H&M POSTANOWIŁO ZACZĄĆ STOPNIOWO wycofywać swoje szwalnie z terenu dawnej Birmy. Ciekawe, jak im idzie. Bo jeśli chodzi o sąsiadujący z Mjanmą Bangladesz, to akurat info z sierpnia tego roku:
1. Michał Mierzejewski (2022)
MICHAŁ MIERZEJEWSKI (Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie) - Za wdrażanie technologicznych innowacji, mających na celu pozytywną zmianę społecznych trendów i stworzenie Polski bez dymu papierosowego.
Tak, chłop z koncernu tytoniowego dostał nagrodę za stworzenie Polski bez dymu papierosowego (sorry za spoiler).
Na koniec miał być jakiś żart o tym, ale pomyślałem że gdybym zobaczył taką scenę w filmie komediowym, to pewnie uznałbym ją za zbyt oderwaną od rzeczywistości, żeby mnie jakkolwiek bawiła.
O, wiem, co jest zabawne w tym kontekście - że wyznawcy wolnego rynku uznający absolutnie wszystko przed 1989 rokiem za synonim piekła, zła, zarazy i Gwiazdy Śmierci kochają podkreślać jaki to PRL był absurdalny i powtarzać, że był to system dzielnie walczący z przeszkodami, które sam tworzył.